Pánské kravaty - Praha/Plzeň

verze pro tisk

Historie a současnost kravat

Historie nošení kravat sahá již do středověku. V první polovině sedmnáctého století se ve Francii objevili chorvatští vojáci, kteří do Paříže přijeli podpořit tehdejšího francouzského panovníka, krále Ludvíka XIII. Součástí jejich oblečení, které vzbudilo rozruch, byly také šátky, které měli tito vojáci uvázané okolo krku. Ty se staly předobrazem dnešních kravat, jak je známe my. Slovo kravata je odvozeno od „la Croate“, což v překladu znamená Chorvat. Je nad slunce jasné, kde se toto pojmenování vzalo. Od slova „la Croate“ vzniklo slovíčko, které onen šátek okolo krku vystihovalo - „la cravatte“.

Kravaty znal již dvůr Ludvíka XIII.

Původní kravaty byly z různých materiálů. Chudší vojáci měli kravaty z drsných a méně kvalitních materiálů, bohatší důstojníci pak nosili kravaty z bavlny nebo hedvábí. V době panování krále Ludvíka XIV. pak byla na francouzském královském dvoře oficiálně ustanovena funkce „kravatiéra“, který pomáhal králi při uvazování kravaty.

Od 19. století vypadají kravaty téměř stejně

Nošení kravaty jako zcela běžná součást pánského obleku se datuje zhruba do devatenáctého století. Na konci devatenáctého století se kravaty začaly vázat do uzlu.

Od této doby se tradice nošení kravaty víceméně dodržuje. Muž, který v obleku nosí kravatu, byl vždy považován za úspěšného, důvěryhodného, stylového a rovněž i za člověka s dostatkem finančních prostředků.

Současnost kravat

V současnosti jsou kravaty navrhovány i mnohými předními světovými návrháři, a to včetně takových velikánů, jakými jsou Armani, Dolce & Gabbana či Versace. Kravaty jsou dodnes považovány za něco, co by mělo být pevnou součástí pánského obleku. Je však důležité, aby kravata měla správný tvar a velikost, vhodnou barvu vzhledem k obleku a také dokonale upravený uzel.

[Nahoru ↑]