Pánské kravaty - Praha/Plzeň

verze pro tisk

Druhy uzlů pro vázání kravaty

K uvázání kravaty je důležité vědět, jak udělat správně uzel. Existuje přitom několik desítek druhů uzlů, které se v současnosti využívají. Mezi nejběžnější druhy vázání uzlů patří uzel Windsor, Uzel poloviční Windsor, Uzel Manhattan, Křížový uzel či Uzel Long.

Uzel Windsor

Tento typ uzlu se doporučuje používat pro pracovní schůzky, prezentace a další příležitosti, které mají co do činění s oficiálními či pracovními povinnostmi. Je vhodný zejména do košil, které mají široké límce. Patří mezi jednoduché, avšak zároveň velmi praktické uzly.

Pro jeho snadné uvázání je dobré si stoupnout před zrcadlo. Širší konec by měl být zhruba o 30 centimetrů delší nežli jeho užší část. Širší konec překřižme přes užší. V další fázi je potřeba provléci širší konec kravaty skrz oko, které díky vzniklo díky předchozímu postupu. Poté jej vnější stranou vyveďme ven, protáhněme širší konec pod úzkým a doprava, opět skrz oko a znovu doprava - široký konec kravaty bude v tuto chvíli naruby. V následujícím kroku stačí přeložit širší část kravaty přes přední část zprava doleva a nahoru skrz oko kravaty. V závěrečné fázi již jen stačí širší konec protáhnout dolů skrz uzel v přední části a uzel dle potřeby stáhnout.

Uzel poloviční Windsor

Jedná se o symetrický trojúhelníkový uzel, který je jednodušší variantou předchozího druhu. Hodí se pro méně oficiální akce a pro všechny druhy košil. Pro dokonalý vzhled je vhodnější zvolit spíše širší typ kravaty z jemnějšího materiálu.

První fáze uzlu je identická jako u klasického Windsoru. Po překřížení širšího konce přes užší je potřeba přehnout tento konec kravaty zezadu za užší konec. Následně pak přehněme široký konec kravaty směrem nahoru, protáhněme jej okem kravaty, přeložme ho přes užší konec zleva doprava a opět provlékněme okem. Nakonec stačí protáhnout širší konec kravaty spodem skrz uzel v přední části a dotáhnout.

Uzel Manhattan

Jedná se o menší asymetrický uzel, který je snadný na uvázání. Tento druh uzlu se hodí pro košile s úzkými límci, které jsou vyrobeny z tvrdšího materiálu.

Širší konec kravaty zde překřižme přes užší, poté přehněme ze zadní strany za užší konec, znovu jej přeložme zepředu přes úzký konec, protáhněme okem kravaty směrem nahoru. Pak přidržme předek uzlu prstem a širší konec proveďme skrz přední část uzle. Prst vyjměme a utáhněme uzel.

Uzel Long

Uzel Long, který někdy nese označení Four in Hand, je nesymetrický a hodí se ke košilím s knoflíčky. Při jeho vázání se využívají spíše široké kravaty z těžších materiálů.

Více viz: Jak uvázat kravatu

[Nahoru ↑]